Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » ROSNIČKU ČEKÁ NA PODZIM VYPOUŠTĚNÍ

ROSNIČKU ČEKÁ NA PODZIM VYPOUŠTĚNÍ

29. 5. 2024

Město Svitavy obdrželo od Státního fondu životního prostředí ČR oznámení o akceptaci žádosti o dotaci na projekt „Komplexní revitalizace rybníka Rosnička ve Svitavách“. Ta by měla dosáhnout výše 38 295 529 korun. Na podzim by tak mělo dojít k vypuštění rybníku Rosnička a jejímu následnému odbahnění.

Kvůli zlepšení kvality vody v Rosničce začalo město Svitavy v roce 2018 spolupracovat s mezinárodně uznávaným odborníkem na sinice, prof. Ing. Blahoslavem Maršálkem, CSc., který se stará o záchranu vodních zdrojů po celém světě. Od roku 2019 se tak začala na Rosničce zavádět přírodě blízká opatření, která měla za následek úbytek „bahna“ o 40 % (porovnání měření z roku 2018 vs. 2021). Již v začátcích ovšem bylo jasné, že se bez klasického odbahnění rybník s největší pravděpodobností neobejde.

Město Svitavy proto na jaře letošního roku podalo žádost o dotaci na komplexní revitalizaci rybníku Rosnička do výzvy Národního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy. Žádost byla akceptována, nyní město čeká na rozhodnutí o poskytnutí dotace, která by měla dosáhnout cca 38,3 mil. korun. Celkové náklady na projekt jsou přitom vyčísleny na přibližně 66,4 mil. korun. „Předpokládáme, že rozhodnutí bude kladné. Již v červenci bychom tak chtěli zahájit výběrové řízení na dodavatele díla a samotný rybník začít vypouštět v druhé polovině října,“ přibližuje postup vedoucí odboru životního prostředí Marek Antoš.

Realizace přírodě blízkých opatření bude kvůli plánům v letošním roce pokračovat v lehce omezeném režimu. „Letos počítáme pouze s jednou celoplošnou sklizní vodních rostlin. V prostoru před pláží, na přibližně dvou hektarech plochy, pak budou dle potřeby provedeny sklizně maximálně tři,“ upřesňuje Antoš. Aplikace probiotických bakterií, které napomáhají mineralizaci organických látek v sedimentu a tudíž snížení jeho množství, jsou naplánovány také maximálně třikrát. „Ve čtvrtek dojde k první aplikaci bakterií do rybníka, s čímž souvisí zákaz koupaní v den aplikace a také následující den, tedy v pátek,“ doplnil Antoš.

Podle připraveného harmonogramu, který město ladilo s rybářstvím Litomyšl, by po letním období mělo dojít ke slovení Svitavského rybníku i Rosničky. Následně dojde k částečnému vypuštění na Svitavském rybníce a k vypuštění Rosničky, ve které by v zimním období 2024/2025 mělo dojít k odtěžení sedimentu a jeho uložení na dvou deponiích v ploše rybníka. Ty v místě zůstanou přes léto a na podzim 2025 budou rozvezeny na předem dohodnuté zemědělské pozemky.

Ve druhé polovině roku 2025 a v jarních měsících roku 2026 by současně mělo dojít k zútulnění prostranství kolem rybníka, díky kterému se tato rekreační lokalita pro turisty ještě více zatraktivní.