REVITALIZACI ROSNIČKY ZAHÁJÍME V LISTOPADU
Město Svitavy zahájilo v loňském roce přípravné práce na odbahnění rybníku Rosnička. Realizace za přibližně 54 milionů korun je naplánována od 1. listopadu a potrvá do začátku roku 2026.
Město Svitavy začalo v roce 2018 spolupracovat s mezinárodně uznávaným odborníkem na sinice, prof. Ing. Blahoslavem Maršálkem, CSc., který se stará o záchranu vodních zdrojů po celém světě. Od roku 2019 se tak začaly na Rosničce zavádět přírodě blízká opatření, která měla za následek úbytek „bahna“ o 40 % (porovnání měření z roku 2018 vs. 2021). Přes letošní léto se dokonce po delší době podařilo stabilizovat kvalitu vody. Ačkoliv podle měření z 1. července byla kvalita vody hodnocena nejhorším pátým stupněm, podařilo se i díky třem aplikacím probiotických bakterií vodu srovnat a konec léta končila hodnocením na stupni tři.
Již v počátcích spolupráce bylo jasné, že se bez klasického odbahnění rybník s největší pravděpodobností neobejde. Vzhledem k tomu, že se jedná o finančně náročnou záležitost, čekalo ovšem vedení města na vhodnou dotaci, která by s financováním pomohla. Ta se letos naskytla a město Svitavy obdrželo v květnu akceptaci ze Státního fondu Životního prostředí na spolufinancování této akce z Národního programu Životní prostředí formou dotace ve výši 38 295 529,32 Kč.
V polovině září Rada města Svitavy rozhodla o výběru zhotovitele, jímž se stala společnost AQUASYS spol. s.r.o., která podala nejnižší cenovou nabídku na zhotovení díla ve výši 53 620 700 Kč bez DPH. Staveniště jí bude předáno 1. listopadu a samotná realizace potrvá zhruba jeden a čtvrt roku. Hlavním cílem revitalizace je odbahnění dna v těch nejvíce zanesených částech. Celkem se počítá s 60 000 kubíky bahna, ty by pokryly plochu celého svitavského nám. Míru do výšky 6 metrů. Po částečném odvodnění bude bahno rozděleno na dvě velké hromady, které budou v Rosničce postupně vysychat. „Původně byl v plánu rozvoz bahna na zemědělská pole koncem příštího léta, je ale možné, že část se podaří odvézt před jarním výsevem. Vše záleží samozřejmě také na počasí a průběhu letošní zimy,“ doplnil vedoucí odboru životního prostředí Marek Antoš.
Společně s revitalizací jsou kolem Rosničky naplánované také sadové úpravy (výsadba stromů, keřů) za přibližně půl milionu korun a za 1,4 milionu terénní úpravy, spočívající mj. ve zbudování mlatového chodníku či v instalaci mobiliáře (lavičky, stojan na kola, odpadkové koše či informační tabule).
Kateřina Kotasová