Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » #ZkusBus, nový způsob veřejné dopravy

#ZkusBus, nový způsob veřejné dopravy

14. 5. 2024

Pardubický kraj společně s českým start-upem CITYA spustil včera na Svitavsku pilotní projekt operativní hromadné dopravy, kterou by postupem času mohl zavést pro cestování v celém kraji. #ZkusBus nabízí flexibilní a rychlý způsob cestování ze Svitav do blízkých obcí či v opačném směru. Obce zahrnuté do této doplňkové veřejné dopravy jsou: Svitavy, Opatov, Opatovec, Dětřichov, Koclířov, Kamenná Horka, Hradec nad Svitavou, Radiměř a Vendolí.

Jak to funguje?
V přehledné aplikaci (dostupné na Google Store a Apple Store) si na pár kliknutí objednáte minibus, který pro vás v brzké chvíli přijede na takzvanou „virtuální zastávku“ nacházející se ve vaší blízkosti. Cestu budete sdílet s lidmi, kteří se v daný čas a v daném směru budou také potřebovat někam dostat. Chytrý algoritmus přitom bude vždy vypočítávat tu nejvíce efektivní trasu, abyste se dostali pohodlně, bezpečně a rychle tam, kam máte namířeno. Obsluha tedy probíhá zcela mimo řidiče.

Svitavsko bude druhým místem v republice, kde se tento způsob dopravy zavádí: „Technologie CITYA už více než rok a půl úspěšně funguje v Říčanech u Prahy a v obcích okolo Říčan. Během našeho působení jsme tam odvozili desítky tisíc cestujících s průměrnou obsazeností čtyři až šest míst a průměrným hodnocením jízd pět hvězdiček z pěti. Z dat zároveň vidíme, že jsou naše služby nejvíce oblíbené u rodičů s dětmi. Na skvělé výsledky z Říčan chceme navázat i na Svitavsku. Z naší dopravní analýzy nám vyšlo, že Svitavy jsou pro spuštění operativní veřejné dopravy v Pardubickém kraji skvělý začátek. Nabízí nejvhodnější podmínky a existující veřejná doprava zde potřebuje doplnit flexibilnější alternativou,“ dodal CEO CITYA Dominik Janík.

Zkušební provoz bude trvat do 13. října, první měsíc cestování bude přitom pro veřejnost na zkoušku zdarma. Vozidlo s řidičem dodává do projektu společnost Busline, která pro Svitavsko vyčlenila vůz Ford Turneo nabízející 7 míst pro cestující. Vozidla přepraví naráz dva kočárky, je vybaveno autosedačkou pro děti a je jím také možné převést domácího mazlíčka (nutné je ovšem pro jízdu opatřit ho náhubkem).
Doprava je dostupná v pracovní dny od 8 do 20 hodin a jejím zavedením si Pardubický kraj slibuje nejen zefektivnění hromadné dopravy, ale také snížení dopravní zátěže a zlepšení kvality životního prostředí v našem regionu. V říjnu dojde k vyhodnocení dat a k případným změnám.

Více informací naleznete ZDE