Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » VAROVÁNÍ ČHMÚ PŘED EXTRÉMNÍM POČASÍ

VAROVÁNÍ ČHMÚ PŘED EXTRÉMNÍM POČASÍ

12. 9. 2024

Včera vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu před extrémními srážkami, kvůli kterým lze na značné části území ČR očekávat dosažení i překročení třetích stupňů povodňové aktivity. V částech Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje může do neděle napršet přes 300 milimetrů. O víkendu se navíc přidá silný severní až severozápadní vítr, který bude mít v nárazech rychlost do 90 kilometrů v hodině. I z tohoto důvodu je NEZBYTNÉ zabezpečit veškeré volně ležící předměty (obzvláště poblíž vodních toků), které by případně mohly vytvořit bariéru proudům vody a způsobit její nevhodné zadržování.

Na dnešním ranním jednání s velitelem Jednotky sboru dobrovolných hasičů Svitavy se řešil postup vhodných opatření

• V současné době objíždí pracovníci OŽP s hasiči „kritická“ místa, ve kterých docházelo dříve při přívalových deštích k problémům. Pískový val by měl dnes pro jistotu vyrůst například u ulice Zámecká.
  • Pracovníci Sportesu kontrolují vpusti na území města.
  • Již před vydáním výstrahy začalo Povodí Moravy uvolňovat prostory ve vodních nádržích tak, aby byly připravené zachytit či transformovat povodňové průtoky. V současné době tedy dochází k upuštění ve všech rybnících na Svitavsku.
  • Pracovníci OŽP kontrolují správné utažení výpusti suchých poldrů v okolí Svitav.
  • Zkontrolujte na svých rodinných i bytových domech, zda jsou okapy a okapové/kanalizační vpusti volné a nebrání tak žádná překážka odtoku vody.
  • Zabezpečte volně ležící předměty, které by mohly vytvořit bariéru proudům vody a způsobit její nevhodné zadržování.

V případě komplikací se můžete obracet na Městskou policii Svitavy.

Doporučujeme sledovat výstrahy meteorologů na stránkách https://www.chmi.cz/ , nevstupovat do koryt řek a drobných vodních toků. V případě probíhajících staveb v korytech a blízkosti vodních toků upozorňujeme na povinnost stavebníků sledovat výstrahy ČHMÚ a řídit se schválenými povodňovými plány.