Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Učiliště bude řídit Alice Štrajtová Štefková

Učiliště bude řídit Alice Štrajtová Štefková

23. 7. 2024

Dosavadní ředitel Středního odborného učiliště a Učiliště ve Svitavách Leoš Říha odchází po 28 letech ředitelování do důchodu. K 1. srpnu ho v čele školského zařízení vystřídá Alice Štrajtová Štefková, když zvítězila v konkurzu na místo ředitele.

Leoš Říha se stal ředitelem svitavského učiliště 1. ledna 1996, když došlo ke sloučení Středního odborného učiliště textilního se Středním odborným učilištěm strojním. Jeho nástupkyně přišla do školy v roce 2017 jako zástupkyně ředitele pro praktickou výuku. Štrajtová Štefková vystudovala maturitní obor mechanik seřizovač na SOU Svitavy a pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Vloni absolvovala manažerské studium pro ředitele škol a školských zařízení na brněnské univerzitě.

Protože mi na škole záleží. Protože si našich žáků vážím a obdivuji, jak dokáží skloubit praxi s teorií, a přestože mají méně hodin teorie, tak třeba letos zvládlo státní maturitu 19 žáků z 20,“ odpovídá budoucí ředitelka na otázku, proč se rozhodla zúčastnit konkurzu na ředitele. „Chtěla bych, aby žáci byli v naší škole rádi. Věřím, že dokážeme školu i s novými obory naplnit.“

Vést školu třetím tisíciletím je pro Alici Štrajtovou Štefkovou obrovskou výzvou. „Potýkáme se s nedostatkem žáků, nepřeju si, aby z tohoto důvodu škola zanikla. Naši absolventi mají vzdělání, které je uživí a jsou tak prospěšní pro nás všechny,“ zdůrazňuje budoucí ředitelka. Učiliště má velice kvalitně vybavené dílny, přesto žáci, kteří se rozhodnou pro učební obor technického zaměření, často míří do jiného města. „A to mě mrzí… Svitaváci, přijďte se podívat a nechte nám děti ve svitavských školách,“ vyzývá ředitelka budoucí žáky i jejich rodiče k návštěvě.

Petra Soukupová

vložila: Kateřina Kotasová