Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Svitavsko je zařazeno mezi HSOÚ

Svitavsko je zařazeno mezi HSOÚ

11. 10. 2024

Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ vymezuje na základně statistických dat tzv. HSOÚ – hospodářsky a sociálně ohrožená území, která se vždy vztahují na celé správní území obce s rozšířenou působností.

Právě ORP Svitavy bylo v Pardubickém kraji mezi HSOÚ zařazeno a přidává se tak k ORP Moravská Třebová, Česká Třebová a Králíky.

Mezi hlavní slabé stránky Svitavska patří dlouhodobý pokles obyvatel a nevýhodná věková struktura, nižší podnikatelská aktivita, vysoký podíl osob závislých na dávkách sociální pomoci či podíl obyvatel s exekucí nebo nedostatečná digitální infrastruktura. Na těchto nedostatcích začne proto s vedením jednotlivých obcí intenzivně jednat Pardubický kraj, který připraví strategii integrovaných řešení napříč různými sektory, jež se zaměří na potřebné oblasti rozvoje přímo v našem území. V plánu má také vyčlenění finančních prostředků, které by v rámci kraje měly putovat pouze do zmíněných HSOÚ. V září proběhlo veřejné projednání se zástupci obcí a Pardubického kraje, díky kterému bude doplněna analýza ORP Svitav, která se stane základním stavebním kamenem pro vypracování vhodných návrhů pomoci.