Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Masopust a zabijačkové hody po dvacáté

Masopust a zabijačkové hody po dvacáté

16. 1. 2024

Tradice obnovených masopustů ve Svitavách oslaví v roce 2024 již své dvacáté výročí. Konkrétně v sobotu 20. ledna vyrazí ve 13:00 ze spodní části náměstí Míru průvod masek, který po dvou letech opět zajistí soubor z Vortové na Hlinecku, pyšnící se zápisem na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Těšit se proto můžeme na tradiční masky kobyly, turka, slaměného, rasa či strakatého, který před starou radnicí, jak bývá zvykem, požádá starostu města o povolení k obchůzce.

Rej maškar bude poté pokračovat na horní část náměstí, kde už bude nachystaný masopustní jarmark se zabíjačkovými hody. V nabídce občerstvení opět můžete čekat jitrnice, prejt, černou zabíjačkovou polévku, tzv. prdelačku, servírovanou tentokrát přímo z brutaru, tlačenku, škvarky, rovněž koláče, slivovici, pivo, čaj, svařené víno a další pochutiny. Novinkou bude chleba se sádlem, připravený muzejními dobrovolnicemi, a také tradiční masopustní smažené koblížky.

Speciální program bude ve spolupráci s MC Krůček připravený od 14 do 15 hodin také pro děti, aby se jim zpříjemnilo čekání na slavnostní ukončení svitavského masopustu v podobě symbolického poražení kobyly (a jejího následného oživení), které proběhne v 15:00. Na kole štěstí si třeba budou moci vytočit vlastní čepici nebo masku.

V souvislosti s masopustem připravilo svitavské muzeum od 16. do 19. ledna tematické tvořivé dílny pro školky a školy, v jejichž rámci nejen představí tradici masopustních obchůzek, ale také se budou vyrábět vlastní masky, inspirované historickými masopustními maškarami, zvířaty, novodobými hrdiny, pohádkovými postavami i vlastní fantazií. A děti si vyrobené masky budou moci obléci do masopustního průvodu v sobotu 20. ledna. Pro všechny, kteří se do průvodu zapojí v masce či v masopustní čepici, bude navíc připravena malá odměna.

Hynek Stříteský

vložila: Kateřina Kotasová