Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Máme před sebou volby do Evropského parlamentu

Máme před sebou volby do Evropského parlamentu

6. 6. 2024

V pátek 7. června 2024 od 14:00 hodin do 22:00 hodin a v sobotu 8. června 2024 od 8:00 hodin do 14:00 hodin proběhnou na území České republiky volby do Evropského parlamentu, při kterých se bude volit 21 poslanců z 30 zaregistrovaných kandidátních listin politických stran, hnutí a koalic.

Ve Svitavách se bude volit v 18 stálých volebních okrscích. Upozorňujeme voliče okrsku číslo 6, který dosud sídlil v budově Lesní správy Svitavy, že okrsek je přemístěn do budovy gymnázia. Jedná se o občany s trvalým pobytem v ulicích Bohuslava Martinů, Československé armády orientační čísla sudá 12-16 a lichá 19-21, Dvořákova orientační čísla 1-14, Hálkova, Lázeňská orientační čísla lichá a sudá 62-82, Mařákova, Myslbekova, Národního osvobození, Radiměřská orientační číslo 4, Šalounova orientační číslo 15, Štursova.

Na území naší republiky má právo volit každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let. Nemohou volit pouze ti občané, u kterých nastala zákonem stanovená překážka volebního práva. Právo volit má i občan jiného členského státu Evropské unie, který požádal o zápis do stálého seznamu voličů. Hlasování bude voliči umožněno poté, kdy okrskové komisi prokáže svoji totožnost a státní občanství předložením platného občanského průkazu, cestovního pasu ČR nebo dokladu o oprávněnosti pobytu (volič EU).

Hlasovací lístky obdrželi voliči nejpozději 3 dny přede dnem voleb. Volič, který neobdržel hlasovací lístky, si je v den voleb může vyzvednout přímo ve volební místnosti.

Volič může ze závažných důvodů, zejména špatného zdravotního stavu, hlasovat doma. O návštěvu členů okrskové volební komise může požádat do dne konání voleb na odboru správních činností Městského úřadu Svitavy (telefon 461 550 415), ve dny konání voleb pak přímo u okrskových volebních komisí.

Volič ve volební místnosti obdrží úřední obálku a za zástěnou do ní vloží 1 hlasovací lístek politické strany, politického hnutí nebo koalice, pro niž se rozhodl hlasovat. Na hlasovacím lístku může nejvýše u 2 kandidátů zakroužkováním vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost.

Pavla Velecká

vložila: Kateřina Kotasová