Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Máme poslední volné kompostéry

Máme poslední volné kompostéry

12. 6. 2024

Vedení města společně s odborem životního prostředí stále hledá způsoby, díky kterým by mohlo klesnout množství vyprodukovaného směsného komunálního odpadu (SKO) ve Svitavách. Jednou z možných cest je vyčlenění bioodpadu. Podle analýzy tvořilo v roce 2023 v černých nádobách určených na směsný komunální odpad právě BRKO (biologicky rozložitelné komunální odpady) téměř 37 %.

Bioodpad je přitom velmi dobře využitelný a na skládku v žádném případě nepatří. Vzniku tohoto odpadu lze navíc jednoduše předejít správným kompostováním. Město Svitavy proto díky dotačnímu titulu pořídilo pro své občany 1 000 kusů kompostérů.
Aktuálně zbývá na skladě volných posledních 25 kompostérů o obsahu 1 050 l, které se bez předchozí rezervace budou vydávat zájemcům ve čtvrtek 13. června na sběrném dvoře (Olomoucká 2094/4a), a to od 9:00 do 12:30 hodin a po polední pauze od 13:00 do 15:00 hodin. Ověřit dostupnost si v průběhu dne můžete na telefonu 723 166 583.

Kompostéry jsou určené obyvatelům Svitav bydlícím v rodinném nebo bytovém domě se zahradou. Při předání podepíšete smlouvu o bezplatné výpůjčce, kompostér si odvezete domů, sestavíte a můžete začít kompostovat. Společně s kompostérem dostanete také překopávač kompostu a brožurku s jednoduchými a praktickými tipy.

Jak jsme na tom s tříděním?
Podle platné legislativy mají obce docílit v roce 2025 míry třídění odpadu ve výši 60 %. Ve Svitavách se nám společně daří postupně procento třídění navyšovat. Od roku 2021, kdy bylo zavedeno adresné třídění plastů, vzrostlo z 48 % na 54 % v roce 2023. I přesto je ale jasné, že bude nutné míru třídění nadále zvedat.

Kolik odpadu, který by se dal dále vytřídit, Svitavané vyhazují do černých popelnic? To nám pomůže nastínit akce naplánovaná na pátek 21. června se společností EKO-KOM, která přímo na náměstí Míru provede rozbor odpadků svezených z městských popelnic. Kromě toho, že na vlastní oči uvidíte, co všechno končí v našich černých popelnicích, i když by to v nich končit nemělo, se dozvíte zajímavé informace a rady. Dorazte a zjistěte, jak lze třídit efektivněji.

Děkujeme, že třídíte srdcem!