Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Josef Čáp je 25. laureátem výroční ceny klubu Laurus

Josef Čáp je 25. laureátem výroční ceny klubu Laurus

13. 9. 2024

Jubilejní 25. výroční cenu Svitavského klubu Laurus převezme 13. září MUDr. Josef Čáp, a to za podporu patriotismu a spolkové činnosti ve Svitavách.

Svitavský rodák Josef Čáp (*1948) byl primářem svitavské nemocnice a jejím prvním polistopadovým ředitelem, téměř třicet let pak provozoval ve Svitavách biochemickou laboratoř. Čtyřicet let vyučoval na svitavské střední zdravotnické škole a přes dvacet let působí na svitavské univerzitě třetího věku jako pedagog i garant jednoho semestru, který je věnován člověku ve zdraví a nemoci. Zároveň přednáší a vystupuje na seminářích a konferencích.

Před 25 lety stál u zrodu Svitavského klubu Laurus, do loňského roku stál v jeho čele. Spolupodílel se na organizaci výstav, divadelních představení, besed, publikační činnosti klubu. Řadu let působil jako člen správní rady Nadace Josefa Plívy. Je úspěšným spisovatelem, vydal knihu poezie a řadu knih včetně apokryfních pověstí „Svit a vy“ nebo knihy o Karlu Havlíčku Borovském „Tyrolské elegie po 150 letech“, je spoluautorem knihy „Svitavské vavříny“, řady publikací o svitavských osobnostech, přispíval do odborných medicínských časopisů nebo do sborníků, které jsou věnované exulantům, vyhnancům nebo uprchlíkům z doby pobělohorské. Je spoluautorem a organizátorem literárně-hudebních programů, které byly prezentovány u nás i v zahraničí. Dramaturgicky i herecky se zasloužil o prezentace několika původních vánočních německých her ze Svitavska.

Mezinárodní přesah má jeho působení (i funkcionářské) ve společnosti Exulant, která pořádá ve spolupráci s dalšími subjekty celosvětová setkání a konference potomků pobělohorských exulantů, udržuje kontakty s potomky českých exulantů žijících na různých místech v zahraničí, koná zájezdy do míst, kde exulanti žili nebo žijí. Kromě těchto aktivit je jeho cílem i archivní, historická a vydavatelská činnost spojená s pobělohorskou evangelickou emigrací, životem v exilu a návratem do původní vlasti. Tato záslužná činnost stojí na jeho rodinných tradicích, jeho předkové patřili mezi pobělohorské exulanty.

Celoživotně se zabývá osobností a dílem J. A. Komenského, patří mezi přední české komeniology, je propagátorem Komenského, pravidelným účastníkem Memoriálu J. A. Komenského. Navazoval kontakty s polským městem Lešno, spoluzakládal společnost „Komenského města“ (členem společnosti bylo i město Svitavy), zajišťoval výměny uměleckých souborů Lešna a Svitav. Působil při zrodu partnerství Svitav s polským městem Strzelin. V Lešně obdržel Medaili Komenského. Josef Čáp je hrdým svitavským patriotem, účastníkem a organizátorem mnoha vzdělávacích nebo kulturních akcí ve Svitavách.

Josef Čáp převezme cenu na slavnostní akci 13. září 2024 v 17 hodin v Ottendorferově knihovně.

Milan Báča

vložila: Kateřina Kotasová