Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » HORNÍ VESTIBUL LANGEROVY VILY V NOVÉM

HORNÍ VESTIBUL LANGEROVY VILY V NOVÉM

6. 8. 2024

Langerova vila patří mezi dominanty Svitav, a proto se město Svitavy v roce 2018 rozhodlo přistoupit k její významné a komplexní obnově. Zásadní rekonstrukce probíhala v letech 2018-2021, kdy vila získala mj. novou fasádu a došlo také k sadovým úpravám v jejím okolí, na jejichž podobě radnice spolupracovala se zahradními architekty ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici.

Od léta 2021 se začalo také s významnější renovací interiéru, jejímž cílem bylo vrátit vilu co nejvíce do původní podoby. Nejdříve restaurátorka Martina Bednářová pracovala zhruba jeden rok na stěnách a stropu vstupní haly. Navázala úpravou venkovního malovaného stropu nad terasou směřující do parku, jemuž nyní dominují kresby vlaštovek. „Paní Langerové bylo patrně smutno, když vlaštovky odlétaly do teplých krajů. Proto si je nechala zvěčnit nad terasu, byly tak pořád s ní“, domnívá se Martina Bednářová.

Letos na jaře začala s restaurováním stropu vestibulu v prvním patře. Zhruba třetina stropu byla ztmavlá vlivem vlhkosti. Strop byl navíc poškozen prasklinami a povrch barevných vrstev zanesen prachovými depozity. Kromě stropu navrátila restaurátorka původní barevné odstíny také stěnám. Svoji práci dokončila v uplynulých dnech, a tak došlo včera k demontáži lešení a kanceláře umístěné v prvním poschodí vily jsou již snadněji přístupné.

Vilu v historizujícím stylu navrhl již v letech 1888–1891 brněnský architekt a k. k. profesor Germano Wanderley, dokončena byla o rok později. Majitelem rezidence byl zakladatel dřevozávodu ve městě Julius Langer, jehož rodina patřila k nejváženějším svitavským rodinám. Na počátku 30. let 20. století ovšem rodinný podnik došel k úpadku. Od roku 1928 musely být rozprodávány jednotlivé provozy a vilu samotnou získala svitavská spořitelna. Od ní ji v roce 1942 Svitavy zakoupily a parkovou zahradu zpřístupnily veřejnosti.

Do budoucna se plánuje vrátit původní vzhled také chodbě kolem schodiště a dolnímu vestibulu, kterým vchází do obřadní síně například svatebčané.

FOTO v galerii: Ditta Kukaňová