Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Dochází k zabedňování squatu

Dochází k zabedňování squatu

25. 7. 2024

Kolem poledne dnes začal soukromý vlastník zabedňovat svůj objekt poblíž vlakového nádraží, který v poslední době sloužil jako squat. Na místě byly z preventivních důvodů přítomny také bezpečnostní složky. Strážníci MP prováděli v poslední době v objektu pravidelnou hlídkovou činnost. Na nutné vystěhování „současné obyvatele“ dopředu upozornili, vyklizení budovy tak proběhlo v poklidu.

Městská policie i Policie ČR budou v následujících dnech bedlivě sledovat situaci s cílem zabránit neoprávněnému obsazení jiné nemovitosti ve městě. Stejně tak budou monitorovat pohyb těchto osob po městě. Pokud ve svém okolí zaznamenáte neoprávněné vniknutí do opuštěné budovy, obraťte se neprodleně na MP Svitavy (linka 156). „V objektu se zdržovali především mimo svitavští občané, předpokládáme tedy, že zabednění této budovy pomůže jejich přesunu z města pryč. Současně je pravděpodobné, že se v nejbližších dnech budou zbylé vystěhované osoby v ulicích Svitav pohybovat více, než tomu bylo doposud, nicméně nepřepokládáme žádné větší komplikace,“ ubezpečil velitel městské policie Rostislav Bednář.

Bezdomovectví je jedním z důležitých témat, kterými se zabývá Platforma pro bezpečnost, veřejný pořádek a prevenci kriminality, která ve Svitavách zajišťuje činnosti v oblasti prevence kriminality. S bezdomovci pracují terénní pracovníci a je jim vždy nabízena možnost využití objektu Šance, který funguje ve Svitavách od roku 2018. Šance slouží jako centrum sociálně rehabilitačních služeb a je v ní možné využít třeba nízkoprahové denní centrum nebo noclehárnu.

S bezdomovci bývají často v kontaktu také strážníci městské policie. Ti pravidelně kontrolují lokality ve městě, kde dochází ke shluku těchto osob, stejně tak monitorují dění ve městě prostřednictvím kamerového systému a hlídek.

O bezpečností situaci ve městě pojednávají každoročně výroční zprávy a Svitavy jsou podle nich považovány za bezpečné město. Například ZDE si můžete přečíst o činnostech v oblasti prevence kriminality, které se ve Svitavách v roce 2023 praktikovaly.