Do konce června je potřeba zaplatit odpady
Od ledna roku 2021 platí nový zákon o odpadech, který obcím mj. jasně stanovuje limit vyprodukovaného odpadu na občana a každoročně zvedá poplatek za uložení odpadu na skládku. Pokud obec dokáže splnit stanovený limit množství uloženého odpadu na skládku za občana a rok, bude moci využít slevu. Díky tomu zaplatí za odpad uložený na skládku do limitu snížený poplatek (ten ale nebude samozřejmě nižší než býval). Cokoliv nad daný limit bude pak počítáno v sazbě nové.
V loňském roce jsme ve Svitavách tento limit (180 kg/občan) přesáhli o 21 kg. Pro letošní rok je přitom limit stanoven ještě o 10 kilogramů níž (170 kg).
Platba poplatku
Ve Svitavách je pro rok 2024 poplatek za komunální odpad stanovený na 1032 Kč za občana a je splatný do 30. června 2024.
Můžete ho zaplatit v hotovosti nebo kartou v budově MěÚ (v letošním roce nejsou rozesílány složenky), případně bezhotovostně na účet č. 19-520591/0100, Váš variabilní symbol zůstává neměnný a je možné si jej ověřit u pracovnic odboru životního prostředí:
- Jana Alexová - 461 550 253, jana.alexova@svitavy.cz
- Lenka Štarmanová – 461 550 254, lenka.starmanova@svitavy.cz
Rodiny se třemi a více nezaopatřenými dětmi mají i v letošním roce možnost čerpat peněžitý dar na každé třetí a další nezaopatřené dítě v plné výši poplatku. O tento dar je možné požádat na OŽP po zaplacení poplatku.
Proč platíme za odpady?
Svoz odpadu a také nakládání s ním je služba, která v přepočtu vyjde v letošním roce jednoho občana Svitav na necelé 3 koruny denně. Základním kamenem, určujícím jeho výši, je platba svozové společnosti, která musí hradit mzdu svým zaměstnancům, který váš odpad sváží, musí platit pohonné hmoty do vozidel a provádět jejich údržbu či hradit další provozní náklady společnosti. Jednotlivé položky, stejně jako v jiných oblastech, přitom neustále rostou. Není proto nepochopitelné, že roste i samotný poplatek za svoz.
V letošním roce vyčlenilo město Svitavy v rozpočtu 685 776 Kč, které za své občany svozové společnosti zaplatí a o které je občanům poplatek ponížen.
Platba svozové společnosti ale není jediná položka v rozpočtu města, která spadá do odpadového hospodářství. Budování, údržba a opravy kontejnerových stání, obnova nádob do sběrné sítě, příspěvek na provoz sběrného dvora, provoz kompostárny či likvidace černých skládek… to vše a mnoho dalšího musí město hradit.
Proč se liší výše poplatku?
Poplatek za odpad je stanoven na základě ceny, kterou určuje svozová společnost. Výše této ceny se u každé společnosti může lišit, a proto občané různých měst platí různou výši poplatku.
Výše poplatku se ale může také lišit ve městech, v nichž sváží odpad stejná společnost. Obce svozové společnosti zaplatí za občana stejnou položku, nicméně mohou mít rozdílnou výši příspěvku, kterou za občana hradí. Větší města, která většinou mívají celkově vyšší náklady na odpadové hospodářství a musí platit více peněz na jeho provoz, tak třeba mívají příspěvek na občana nižší. Jiné obce za občany mohou na odpady přispět více peněz, ale na druhou stranu finance do rozpočtu získají z jiných plateb (např. daň z nemovitosti či jiné poplatky).
Jak je to s tříděním?
Podle platné legislativy mají obce docílit v roce 2025 míry třídění odpadu ve výši 60 % a v případě nesplnění daného limitu budou sankcionovány. Ve Svitavách se nám společně daří postupně procento třídění navyšovat. Od roku 2021, kdy bylo zavedeno adresné třídění plastů, vzrostlo z 48 % na 54 % v roce 2023. I přesto je ale jasné, že bude nutné míru třídění nadále zvedat. Proto jednozančně platí, že třídění má smysl a vážíme si toho, že vám to není jedno.
Jak to bude s poplatkem?
S rostoucími vstupními položkami, které se do poplatku za odpad promítají, není reálné pomýšlet na to, že by se poplatek mohl snižovat. Co můžeme ovlivnit naším zodpovědným chováním a tříděním je ovšem rychlost a způsob jeho růstu. Co pro to můžeme společně udělat? Snížit množství celkového množství vyprodukovaného odpadu. Inspiraci můžete najít třeba v životním stylu zero waste (nulový odpad), který se, zjednodušeně, řídí body:
- ZAMÍTNI (Věci, které nepotřebujete, nekupujte / neberte. Od jednorázových plastových výrobků, přes reklamní předměty, po letáky…)
- ZREDUKUJ (Upřednostňujte kvalitu před kvantitou. Například nekupujte věci, u kterých si říkáte „to se mi může jednou hodit“…)
- ZNOVU POUŽIJ / ZUŽITKUJ (Kupujte věci, které můžete použít opakovaně, vymyslete pro ně nové využití…)
- ZRECYKLUJ (Při nákupu myslete také na to, zda jsou výrobky vyrobeny z recyklovatelných materiálů a konkrétně z jakých...)
- ZKOMPOSTUJ (Dnes se dá organický odpad kompostovat nejen na zahradách, ale také v domácích vermikompostérech / kompostérech...)
Ano, je složité zavést všechny kroky najednou. Pokud se ale každý z nás začne alespoň v něčem lehce omezovat, vyzkouší sem tam nějaký z výše uvedených bodů, můžeme dohromady postupně s odpady nakládat opravdu efektivněji.
O recyklaci se dozvíte zajímavé informace třeba na webu https://www.samosebou.cz/
Děkujeme, že třídíte srdcem.
Kateřina Kotasová