Přejít k hlavnímu obsahu
Domů » O městě » Aktuálně » Archiv novinek » Dnes je Světový den porozumění autismu

Dnes je Světový den porozumění autismu

Každoročně si 2. dubna připomínáme Světový den porozumění autismu, který byl Organizací spojených národů vyhlášen v roce 2008. Tento den je věnován zvyšování povědomí o poruchách autistického spektra (PAS) a zdůrazňuje potřebu podpory, jež umožní lidem s autismem vést plnohodnotný život.
 

Postupem času se z tohoto jednoho dne stal celý měsíc věnovaný osvětě o autismu. Duben je tedy příležitostí k hlubšímu porozumění výzvám, kterým čelí lidé na spektru, a k diskusi o efektivních mechanismech podpory nejen pro ně, ale i pro jejich rodiny a pečující.
 

Do těchto aktivit se zapojují různé organizace, zdravotnická zařízení, školy, veřejné instituce a spolky. Společně usilují o zvýšení informovanosti veřejnosti o autismu a o potřebách osob s PAS. Důraz je kladen na vytváření inkluzivního prostředí, které respektuje jedinečnost každého jednotlivce.
 

Symbolickou barvou tohoto dne je modrá, představující komunikaci, porozumění a sebevyjádření – oblasti, ve kterých lidé s autismem často narážejí na překážky. V rámci kampaně "Rozsviťme se modře" se proto po celém světě rozsvěcují budovy a památky modrým světlem na znamení podpory a solidarity. Ke kampani se připojujeme také ve Svitavách. Nejenže bude večer svítit modře Langerova vila. Svoji podporu osobám s poruchou autistického spektra vyjádřili také pracovníci odboru sociálních věcí, kteří dnes celí „svítí modře“.


MODRÁ = BARVA KOMUNIKACE
10 tipů, jak lépe porozumět člověku s autismem
1. Každé dítě s autismem je JINÉ. Jedinečné. Různé poruchy autistického spektra, různé potřeby, různá specifika. Různé symptomy, v různé intenzitě.
2. RESPEKTOVAT to, že to někdo má jinak. Jinak se chová, komunikuje, prožívá, reaguje, zapojuje se jiným způsobem.
3. Chtít jej POZNAT, nebát se zeptat. Buď přímo jeho, nebo jeho doprovodu, který jej zná nejlépe.
4. Zajistit BEZPEČNÉ prostředí, omezit rizika. Myslet na to, že může mít posunutý práh bolesti. Nabídnout klid. Trpělivost.
5. Používat SROZUMITELNÉ krátké věty. Jednoznačná slova. Věty bez podtextů. Ověřit porozumění. Mít však na paměti, že často není snížen intelekt.
6. Omezit RUŠIVÝ element. Často se jedná o SMYSLOVOU PŘECITLIVĚLOST. Uvědomit si, že to může být člověk s hyper/hypo senzitivitou, tzn. že smysly reagují příliš nebo naopak málo intenzivně.
  - ZRAK (ostré světlo může někomu vadit, jiný jej může naopak vyhledávat).
  - SLUCH (někoho může rušit místnost plná lidí, ale naopak může vyhledávat hlasitou hudbu).
  - ČICH (někomu může vadit silný parfém, naopak může mít potřebu přičichávat k věcem, vlasům).
  - DOTEK (podání ruky může způsobit velký stres).
  - CHUŤ (respektovat speciální jídelníček, to že spoustu věcí nejí, není věcí rozmaru).
7. Podpořit člověka s autismem ve zdánlivě JEDNODUCHÉ činnosti, která nám připadá samozřejmá (např. pomoc zavázat tkaničku, svléct svetr, zajistit kelímek na vodu).
8. Umožnit DOKONČENÍ činnosti (např. dovolit vybarvit obrázek až do konce). Nastavit časové rozmezí.
9. Nenutit k OČNÍMU kontaktu, k fyzické blízkosti, dovolit být někde o samotě, na předem určený čas. Dovolit opakování slov, točící či houpací pohyby. Rytmus může navozovat pocit bezpečí v nejisté situaci.
10. Stanovit STRUKTURU činnosti, časovou posloupnost, aby dítě vědělo, co se bude dít. Doplnit vše VIZUÁLNĚ (obrázkem, nákresem, fotografií). Pokud je potřeba, doplnit alternativní a augmentativní KOMUNIKACI. Vysvětlit empatii, pojmenovat pocity, vysvětlit sociální situace, neporozumění.


Pro více informací, článků a rozhovorů na téma autismu můžete navštívit osvětový a informační portál AutismPort

Kateřina Ciencialová, Kateřina Kotasová