Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Blíží se účinnost nového stavebního zákona

Blíží se účinnost nového stavebního zákona

24. 6. 2024

Od 1. července letošního roku nabyde plné účinnosti nový stavební zákon č. 283/2021 Sb., který přinese řadu změn. Zavádí organizační změny, jinou kategorizaci staveb (drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní stavby) a zjednodušuje proces získání povolení stavby. Žádosti podané do konce června budou vyřízeny podle dosavadních právních předpisů.

Jednou z nejvýznamnějších změn je opuštění principu dvojího posuzování staveb. Dříve se rozhodovalo o umístění stavby a následně o její realizaci. Nově se budou stavby pouze povolovat, což by mělo celý proces zjednodušit a zrychlit. Povolení záměru tak bude nově jednotným povolovacím institutem a v některých případech jej bude možné vydat ve zrychleném řízení.

Nový zákon také znovu zavádí kolaudaci většího okruhu dokončených staveb a zpřísňuje podmínky pro dodatečné povolení tzv. černých staveb. S tím souvisí i výrazné zvýšení sazby správních poplatků za vydání dodatečného povolení a zvýšení horních hranic pokut za přestupky. Rozšířil se také výčet drobných staveb, které bude možné realizovat bez povolení stavebního úřadu.

Zásadní změnou je digitalizace stavebního řízení a územního plánování, kdy budou stavební úřady nově agendu vyřizovat v celostátních informačních systémech. Žádosti bude možné podávat elektronicky prostřednictvím Portálu stavebníka (v případě podání žádosti v papírové podobě ji bude stavební úřad následně do systému ručně zadávat). Projektant stavby bude povinen zpracovat projektovou dokumentaci v digitální podobě a vložit ji do informačních systémů. Stavební úřad bude vést elektronický správní spis, který bude obsahovat kompletní dokumentaci stavby. Všichni účastníci tak budou mít v portálu okamžitý přehled o tom, v jaké fázi se řízení nachází.
Ačkoliv Ministerstvo pro místní rozvoj ČR slibuje, že potřebné informační systémy budou od 1. července plně funkční, techniku získaly úřady k dispozici teprve v těchto dnech. Nebyla tedy prozatím možnost vyzkoušet vše v praxi a počáteční práce v aplikaci se proto zcela jistě neobejde bez problémů. Předem děkujeme za shovívavost.

Od 1. července se ruší speciální stavební úřady, jejichž agendu převezmou obecní stavební úřady. To znamená, že například stavby vodních děl nebo pozemních komunikací bude nově povolovat obecní stavební úřad. Na MěÚ Svitavy tak bude tuto agendu vykonávat odbor výstavby.

Roman Poláček, odbor výstavby

vložila: Kateřina Kotasová