Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Poplatek za odpady v roce 2025

Poplatek za odpady v roce 2025

9. 1. 2025

Každoročně bývá poplatek za odpad mezi občany diskutovaným tématem. Někdo s jeho zaplacením nemá potíže, někdo si stěžuje na jeho výši, někdo si stěžuje na jeho placení vůbec… Proč ho obyvatelé obcí hradí, kdo stanovuje jeho výši a proč se v jednotlivých obcích tato výše liší???

 

Proč se hradí poplatek za svoz odpadu?

Každý z nás vyprodukuje ze všech věcí, které doma spotřebovává a využívá, nějaký odpad. Jeho odpad musí poté někdo svézt (k tomu jsou třeba dopravní prostředky a zaměstnanci) a nadále s odpadem nakládat (budovy, stroje, energie, zaměstanci...). Nahromaděný odpad se posléze odváží na skládky, případně do spaloven. Celý proces je službou a každá jeho část stojí peníze. A stejně jako za to, že nám někdo uvaří v restauraci si platíme sami, stejně jako za cestování autobusem, vlakem či autem si platíme sami… je spravedlivé, abychom si sami zaplatili za námi vyprodukovaný odpad. 

Ve Svitavách zajišťuje svoz odpadu společnost LIKO Svitavy, která stanovila výši nákladů za svoz na jednoho obyvatele pro rok 2025 na 1 098 Kč. Tyto finance jí město Svitavy za každého občana s trvalým pobytem ve městě musí uhradit. Zastupitelé na svém prosincovém jednání schválili, že občané ve Svitavách zaplatí za rok 2025 poplatek ve výši 1 056 Kč. Rozdíl ve výši 42 korun přitom uhradí za každého občana svozové společnosti město.

 

Proč se liší výše poplatku?

Výše poplatku vychází z částky určené svozovou společností a může se lišit nejen v obcích s jinými svozovými společnostmi, ale také v obcích, které obsluhuje stejná svozová společnost. Rozhodnutí, zda a případně jakou částkou chce obec svoz občanům dotovat, je čistě její volbou. Vždy záleží na rozpočtu konkrétní obce. Na vynaložené náklady je totiž nutné v rozpočtu najít příjem, který je bude krýt. A tak existují obce, které dotují svým občanům svoz odpadu vyšší částkou (zároveň od nich například ale mohou vybírat třeba vyšší daně z nemovitostí, vydělávat na poplatcích z pobytu, které jim do rozpočtu přináší potřebný příjem apod.), obce, které dotují svoz symbolickou částkou nebo obce, které občany nechají zaplatit skutečné náklady na pokrytí této služby (přeci jen se jedná o odpad, který v obci vytvoří právě občané). Svozové společnosti musí ale obec vždy za každého občana zaplatit nasmlouvanou částku.  

 

Platba poplatku v roce 2025

Poplatek za svoz odpadu je ve Svitavách v roce 2025 stanoven na 1 056 Kč / občan / rok. Tato služba tak jednoho občana vyjde denně na necelé tři koruny. Rodiny se třemi a více nezaopatřenými dětmi mají také letos možnost čerpat peněžitý dar na každé třetí a další nezaopatřené dítě v plné výši poplatku.

Poplatek lze zaplatit pouze jednorázově na celý rok v období od 2. ledna do 30. června 2025. Za jednotlivé členy domácnosti ho lze platit zvlášť, a vyhnout se tak vyššímu jednorázovému výdaji za celou domácnost.

Poplatek je možné zaplatit:

  • v hotovosti nebo kartou v budově městského úřadu v ul. T. G. Masaryka 25, kde si také můžete po zaplacení vyzvednout tašky na tříděný odpad;
  • bezhotovostně na účet č. 19-520591/0100, variabilní symbol k poplatku zůstává neměnný a je možné si ho ověřit u pracovnic odboru životního prostředí Jany Alexové (jana.alexova@svitavy.cz, 461 550 253) a Lenky Štarmanové (lenka.starmanova@svitavy.cz, 461 550 254), u kterých také získáte případně další informace. 

Upozorňujeme, že v letošním roce nebudou rozesílány složenky a platba poplatku touto variantou tedy není možná.

 

Ke snižování množství vyprodukovaného odpadu a vyššímu třídění tlačí obce cíle Evropské unie a legislativa. Relativně nový zákon o odpadech platící od roku 2021 postupně rok od roku zdražuje v ČR skládkování komunálního odpadu a počítá s tím, že od roku 2030 by mělo dojít v podstatě k úplnému zákazu skládkování dále využitelného odpadu. Hlavním cílem této novely je, aby skládkování či jiné formy odstranění odpadu byly až posledním, nejméně preferovaným způsobem nakládání s odpadem. Stát si tak pro letošní rok stanovil dílčí cíl, který ukládá obcím, aby 60 % z celkově vyprodukovaného odpadu na území obce tvořily vytříděné složky. Ve Svitavách jsme se v roce 2024 pohybovaly kolem 55 % a letos tedy musíme v třídění přidat.

Správné třídění napomůže nejen tomu, že poplatek za odpady nebude každoročně skokově narůstat. Vytříděný odpad se může ale také přeměnit v materiál na výrobu nových věcí, a odpad tak nemusí být jen odpad.

 

Co pro snížení odpadu dělá město Svitavy?

1/ Ve městě je rozmístěno 474 veřejných kontejnerů určených pro tříděný odpad.

2/ V roce 2021 jsme zavedli adresné třídění plastů, díky kterému cca 1 400 domácností z rodinné a menší bytové zástavby může třídit přímo „ode dveří“. Díky tomuto kroku došlo i ke zvýšení kapacity nádob na tříděný odpad pro obyvatele větších bytových domů.

3/ Zaměřujeme se na kontrolu podnikatelských subjektů, aby nedocházelo k jejich zneužívání občanského odpadové hospodářství města.

4/ Letos bychom měli dočipovat nádoby na odpady, abychom díky analýzám mohli v budoucnu efektivněji využívat jejich svoz.

5/ Zmodernizovali jsme sběrný dvůr, díky čemuž mj. můžeme jasněji odlišit odevzdaný občanský odpad od podnikatelského, díky tomu nebude docházet k navyšování množství obecního občanského odpadu.

6/ Ve městě je rozmístěno celkem 16 zelených velkokapacitních kontejnerů na bioodpad. Do nich můžete odkládat nejen posekanou trávu, listí či odřezané větve, ale také rostlinný biologický odpad z kuchyně, např. slupky ze zeleniny a ovoce (brambory, mrkev, petržel, banán,…), kompostovatelné sáčky od čaje, logr z kafe atd. Rostlinný odpad je nutné vyhazovat vždy BEZ OBALU. Stejně tak do těchto kontejnerů nepatří žádné živočišné zbytky (skořápky od vajíček, zbytky masa, zbytky jídla obsahující maso a živočišné produkty, zbytky ryb a mořských plodů, ani zbytky jídla znehodnocené živočišnými produkty).

7/  V roce 2024 jsme poskytli občanům Svitav se zahradou celkem 1 000 kusů kompostérů, díky kterým mohou lehce vytřídit jimi vyprodukovaný bioodpad přímo v místě bydliště.

8/ Aktivně hledáme vhodnou koncovku pro nakládání s kuchyňským odpadem (bioplynka, hygienizační jednotka na biologicky rozložitelné odpady aj.), abychom mohli poskytnout třídění tohoto druhu odpadu také občanům bytů.

9/ V roce 2024 jsme přidali možnost ukládání menších kovových předmětů (tuby, plechovky apod.) do nádob určených na plasty, a tím jsme síť na odkládání kovů značně rozšířili

10/ Neustále monitorujeme síť hnízd na tříděný odpad, kterou dle potřeb a možností rozšiřujeme.

11/ V letošním roce plánujeme v areálu sběrného dvora otevřít re-use centrum.
 

Děkujeme, že se ke snaze města přidáváte, bez vás to nepůjde! Děkujeme, že třídíte srdcem!

 

Kateřina Kotasová