Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » VÁNOČNÍ DÁREK PUTUJE ZE SVITAV NA UKRAJINU

VÁNOČNÍ DÁREK PUTUJE ZE SVITAV NA UKRAJINU

21. 12. 2022

Partnerské město Svitav, ukrajinský Perečyn, se důsledkem válečného konfliktu potýká s nedostatkem elektrické energie. Ta funguje zhruba čtyři až šest hodin denně.
Problém zasahuje mimo jiné do zásobování obce vodou, protože čerpadla, která distribuují vodu z vodojemu po městě, bez elektřiny nefungují. Vedení města Svitavy proto odsouhlasilo zakoupení a darování elektrocentrály za 370 tisíc korun. „Elektrocentrála pomůže rozhýbat čerpadla, když nepůjde proud. Jsme rádi, že lidem v Perečyně můžeme pomoci alespoň touto cestou,“ vysvětlil starosta David Šimek.

Delegace z Perečyna si pro vybavení přijela do Svitav koncem minulého týdne a odvezla si také druhou, menší elektrocentrálu, kterou věnovala společnost EVT Stavby. „Počítáme s tím, že by tato menší elektrocentrála pomáhala chodu v nemocnici,“ přiblížil využití starosta Perečyna Ivan Pohorilyak.

Společně s elektrocentrálou putovalo na Ukrajinu zhruba 1 000 kusů oděvů z textilní banky Radiměř.