Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » SVITAVŠTÍ SVĚTÁCI - 42. DÍL - MICHAL ŠKAVRADA

SVITAVŠTÍ SVĚTÁCI - 42. DÍL - MICHAL ŠKAVRADA

30. 5. 2022

Chesapeake bay retriever je nepříliš rozšířeným psím plemenem, s nímž však Michal Škavrada už několik let dělá téměř zázraky. V pořadí čtvrtý psík této rasy, kterou se rodák z Nového Města na Moravě zabývá asi osmnáct let, před několika týdny „vytřel zrak“ značné konkurenci, jež se sešla na prestižní výstavě ve Francii. Čtyřletý Kipper Sel Exclusive Kelečský poklad se totiž stal Národním vítězem Francie, Evropským vítězem a splnil podmínky pro udělení titulu Šampion Francie.
Michal Škavrada se nenarodil ve Svitavách jen proto, že v době jeho příchodu na svět zde byla uzavřena porodnice. Jinak je zasloužilým Svitavákem, žije tu 47 let, vyučoval na Základní škole na náměstí a více než 20 let se věnuje kynologii, k níž ho přivedl přední svitavský kynolog Bohumil Hotař.


Jaké byly Vaše kynologické začátky?
„Můj první pes byl bígl, bez papírů, já neměl zkušenosti, proto jsem začal chodit do na kynologické cvičiště do Lačnova k panu Makovskému. Výcvik mě chytl, složili jsme i základní zkoušku poslušnosti. Pak jsem na výstavě v Brně poznal toto plemeno a rozhodl se pro něj. Plemeno pochází z amerického Marylandu, kde se nachází zátoka Chesapeake bay, tam bylo údajně plemeno kolem roku 1805 poprvé objeveno.“

Chesapeake bay retriever není příliš rozšířeným plemenem.
„Ano, vyskytuje se poměrně málo. První „česepík“, kterého jsem si koupil v roce 2003, měl číslo 255, tehdy bylo jen tolik psů této rasy evidovaných v České republice. Čtyřletý Kipp má číslo 1449, takže vidíte, že jich je opravdu málo… A proč jsem si vybral tuto rasu? Na té výstavě v Brně se mi prostě zalíbil jeho exteriér, a tak jsem si v Třeboni v chovatelské stanici koupil prvního.“

Má česepík příjemnou povahu?
„Nesouhlasím úplně s tím, že se plemena kastují podle chování. Mám čtvrtého psa této rasy a každý jedinec je jiný. Ale v porovnání třeba se známějším labradorským retrívrem jsou česepíci svéhlavější, trošku ostřejší. Typické je, že když brání, tělem odstrkují, jdou do všeho po hlavě. Kdyby měl bránit pána, není to kousací typ, ale rozběhne se a vrazí do útočníka. Ale každý jedinec je asi jiný, nelze to paušalizovat. Ano, je to rodinný pes, společenský, pohodář.“

Kterému odvětví kynologie se věnujete?
„U prvního psa mi právě hodně pomohl svitavský kynolog a myslivec Bohumil Hotař. Uvedl mě do lovecké kynologie, zvládli jsme několik zkoušek, absolvovali jsme několik honů, naučil mě základy vystavování psa. Měl jsem více času, protože jsem učil na základní škole zde ve Svitavách. Nyní učím v Poličce na gymnáziu, dojíždím, takže času je méně. Věnuju se základnímu výcviku, oba moji psi Kipp i pětapůlletý Cody mají základní loveckou zkoušku, ale na hony nechodíme. Mým směrem je tedy lovecká kynologie, aporty, nácvik vyhledávání zvěře, apod.“

Baví je to?
„Strašně moc. Trénuju s vycpaninami obalené králičí kožkou. Pokud jde o aporty do vody, trénuje se s takzvanými dummy, je to speciální materiál vycpaný materiálem, který se ve vody nepotopí. A Kipp jde opravdu do všeho po hlavě, když má jít do vody, rozběhne se a skočí třeba dva metry. Je to vodomil. Vodu miluje natolik, že jsem ho už dvakrát, v mladším věku, musel zachránit  Plaval a plaval, až do naprostého vyčerpání, tak jsem pro něj doplaval, což není snadná záležitost, vytáhnout z vody psa, který má téměř padesát kilo.“

Kipp začal vršit úspěchy už jako junior, je junior šampionem Čech, Slovenska, Evropským vítězem mladých z roku 2019 v Rakousku, Klubovým vítězem mladých…
„První úspěch měl jako štěně, když na Slovensku získal titul šampion štěňat, tato soutěž u nás není. Jak se vystavuje pes? Přijdete do kruhu, psa postavíte do výstavního postoje, rozhodčí posoudí jeho exteriér vizuálně, pak ho osahá, posoudí osvalení, hřbetní linii, kvalitu srsti. Následuje posouzení mechaniky pohybu, tedy běhu zvířete, z různých úhlů pohledu, posuzuje mechaniku předních a zadních končetin, také zuby, typ skusu, případnou agresivitu jedince.“

Jak se připravujete na tak prestižní soutěže?
„Jeden z důvodů, proč mám toto plemeno, je fakt, že je téměř bezúdržbové.  Před soutěží ho jen vykoupu, vyčešu staré chlupy, také se zastřihává ocas, v porovnání s jinými dlouhosrstými plemeny je příprava minimální. A sice mu to není příjemný, ale drží, zvládá to.“

Vypadá to, že hodně cestujete.
„To ano, mám dodávku, tam se vejdou dvě klece, jsou poměrně velké, takže psi mají dostatek prostoru. Jsou zvyklí, jezdíme odmalička, od 8 týdnů. Při dlouhých cestách, když jsme byli například v Amsterdamu nebo teď v Paříži, děláme dlouhé pauzy.“

Z Francie si Kipp dovezl hned několik titulů.
„Zvítězil na Evropské výstavě psů, získal titul Evropský vítěz, dále Národní vítěz Francie, a zároveň splnil podmínky pro udělení titulu Šampion Francie. Na výstavách jsou psi rozděleni do několika tříd, o titul se pak utkají vítězové jednotlivých tříd. Jestli jsem tento úspěch čekal? Absolutně ne! V Čechách není konkurence velká, ale ve Francii byli psi z celé Evropy, z Čech jsme byli dva účastníci. Získání titulu Šampion Francie také zahrnuje splnění podmínek zdraví, pes musí mít vyšetření očí, rentgeny ramen, kyčlí.“

Bývá Kipp nervózní před výstavou?
„Necítím, že se chová jinak… má skvělou povahu, ví, kdy má být klidný, ale když jsme na poli, má v sobě obrovskou výbušnost. Já jsem určitě nervóznější.“

Čím krmíte?
„Krmím tak, jak by se krmit nemělo (smích). Převzal jsem tento způsob od paní chovatelky a funguje to dobře, krmím dohromady granulemi a syrovým kuřecím masem. Odměňuju tyčinkami. A hrou, česepík je hravé plemeno. Míčky ale nedávám, může to kazit předávku aportu.“

Co vás čeká dál?
„Letos bych chtěl s Kippem udělat zkoušku ze speciálních vodních prací. Jde o několik disciplín, třeba přinášení střelené kachny z vody nebo navádění na dvě kachny a pes musí přinést tu správnou, kterou určí rozhodčí. Trénujeme s dummy, před zkouškou s opravdovým zvířetem. Jestli mi pes chce vždy zvěř předat? Někdy je to problém, ale musí."

Kterého úspěchu si ceníte nejvíce?
„Určitě současných ve Francii. Titul Evropského vítěze mladých taky potěšil, ale ten francouzský je cennější o to, že jsme zvítězili v takové konkurenci.“

Které místo máte rád ve Svitavách?
„Mám rád Svitavy, je to za mě ideální místo k žití, kde mám všechno, co potřebuji. Rád chodím ke svitavským rybníkům, do oblasti Brandu, tam kde kdysi stával Vodárenský les. Také se rád projdu po svitavském náměstí nebo posedět třeba do pivovárku Na Kopečku.“ Petra Soukupová