Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Rybník Rosnička má svůj web

Rybník Rosnička má svůj web

31. 7. 2023

Aktuální stav kvality vody, zajímavosti z historie, tipy, co v okolí Rosničky podniknout... to vše najdete na novém webu věnovaném rybníku Rosnička:

Rozbory z minulého týdne potvrdily původní předpoklady, že voda v Rosničce bohužel letos v létě spíše nebude dosahovat kvality vhodné ke koupání. I přes prvotní odhady, že nástup sinic bude rychlejší než v loňském roce, se díky aplikaci síranu hlinitého a bakterií podařilo udržet kvalitu vody na stupni číslo 3 o týden déle. Podle měření z pondělí 24. července je již voda ovšem hodnocena 4. stupněm znečistění, který je definovaný následovně:

„Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem.“
Průhlednost aktuálně dosahuje pouhých 35 centimetrů a nálezy sinic a chlorofylu-a přesahují stanovené limity.

Co je v plánu

1. Nadále se bude pokračovat s přírodě blízkými opatřeními. Začátkem srpna proběhne druhá aplikace bakterií, dále se bude využívat vodních rostlin a hlídat skladba rybí obsádky.
  2. Dalším krokem, který by měl kvalitě vody pomoci, je vyřešení zvýšení přísunu vody do Rosničky a také její kvality. Připravuje se přivedení srážkových vod z blízké průmyslové zóny do rybníka nebo revitalizace koryta Svitavy a Javornického potoka. Právě úpravy toku Svitavy od „bledulového pole“ až po retenční nádrž by měly být realizovány v příštím roce. Náklady na úpravy vyjdou na zhruba 3 miliony korun a město Svitavy by na tuto částku rádo získalo dotaci. Součástí úprav bude např. vytvoření meandrů či brodů.
  3. Současně dochází také ke zpracování projektu na odbahnění rybníku, se kterým je počítáno již od začátku zavedení přírodě blízkých opatření. Vhodný dotační titul, který by pomohl s finančními náklady, má stanovený termín pro podání žádostí do konce ledna 2024. Pokud by město uspělo a získalo až 85% finanční pomoc, mohla by se Rosnička vypouštět již na podzim příštího roku.

Podrobné informace, které vám dají jasnou představu o dosud zavedených opatřeních, se dozvíte z výročních zpráv, které jsou umístěny pod odborem životního prostředí