Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Nahlédněte do života československých legií

Nahlédněte do života československých legií

4. 5. 2023

Díky iniciativě Československé obce legionářské se může veřejnost seznámit s životem čs. legií originálním způsobem.

Od roku 2015 totiž křižuje Českou republiku věrná replika legionářského vlaku z období let 1918-1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Do Svitav dorazil legiovlak již před pěti lety. V letošním roce se k nám opět na vrátí, svitavské nádraží bude pátou zastávkou při jeho putování.

Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. V každém z vagonů je nainstalována výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližují život a boj čs. legionářů na Transsibiřské magistrále. Na návštěvníky čeká věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích a také originální exponáty (některé si lze také osahat).  Vstup do expozice Legiovlaku je zdarma, a to i díky podpoře Ministerstva obrany ČR, Ministerstva dopravy ČR, Českých drah a. s., SŽ, pojišťovně Generali a dalších partnerů.

Široké veřejnosti bude Legiovlak ve Svitavách přístupný od úterý 9. do neděle 14. května. Ve všední dny od 8 do 18 hodin, o víkendu od 9 do 19 hodin. Komentované prohlídky pro veřejnost se konají ve všední dny od 14:00 hodin, o víkendech pak v každou celou hodinu. Exkurzi zdarma si také mohou dohodnout školní skupiny.