Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Milostivé léto II

Milostivé léto II

4. 9. 2022

Dne 01. 09. 2022 nabyl účinnosti zákon č. 214/2022 Sb., jenž upravuje zvláštní důvody a podmínky, za kterých soudní exekutor zastaví exekuci vedenou pro vymožení dluhu, který má dlužník u tzv. veřejnoprávního oprávněného. Jde o možnost pro dlužníky označovanou jako „Milostivé léto II“. Obdobnou časově omezenou možnost měli dlužníci již na přelomu r. 2021 a 2022. Využití této nové možnosti je opět časově omezené na dobu od 01. 09. 2022 do 30. 11. 2022.

V případě, že člověk dluží obci, městu nebo kraji, jimi založené příspěvkové organizaci, zdravotní pojišťovně, Českému rozhlasu, České televizi apod., a jeho dluh je vymáhán soudním exekutorem v rámci exekučního řízení zahájeného přede dnem 28. 10. 2021, tak po tom, co písemně sdělí do 30. 11. 2022 soudnímu exekutorovi, že žádá o zahájení postupu podle výše uvedeného zákona, a ve stejné lhůtě uhradí nezaplacenou jistinu a paušální náhradu nákladů exekuce, soudní exekutor osvobodí dlužníka od placení zbytku vymáhaného příslušenství, kterým jsou úroky z prodlení, poplatky z prodlení, penále nebo náklady spojené s uplatněním dluhu (např. soudní poplatky, odměna advokáta) apod., a pokud nejsou do exekuce přihlášeny další pohledávky, které nezanikly, exekuci zastaví. Paušální náhrada nákladů exekuce soudního exekutora v rámci milostivého léta byla stanovena na 1.500 Kč + DPH (tj. 1.815 Kč).

Informaci o výši částky, která má být pro splnění podmínek milostivého léta uhrazena do 30. 11. 2022 (platba již musí být v tento den u soudního exekutora), nebo o tom, zda tato částka již byla vymožena, sdělí dlužníkovi na základě jeho žádosti soudní exekutor, který vede exekuci. Vzhledem k tomu, že získání této informace může trvat až 15 dnů, je vhodné žádost doručit soudnímu exekutorovi do 15. 11. 2022.

Pavla Petrželová
vedoucí exekučního oddělení