Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » dny otevřených ateliérů

dny otevřených ateliérů

10. 7. 2023

Řemeslné dny v červenci a srpnu v prostorách Městského muzea a galerie ve Svitavách se staly již tradicí. Jedná se vlastně o taková řemeslná odpoledne, kdy je možné v muzeu zažít a vyzkoušet si různá řemesla. Každý den je zaměřen na jiné téma:

•  Atelier dřeva a textilu,
  • Atelier světla a stínu,
  • Atelier kovu a drátu,
  • Atelier skla a keramiky.

Na muzejní zahradě i v expozicích muzea jsou připraveny stanoviště s řemeslnými dílnami a řemeslnými ukázkami. Někdy se jedná o ukázku výroby, jindy si mohou zájemci skutečně vytvořit i svůj výrobek. Tato odpoledne nejsou určena pouze dětem, ale všem, kteří rádi tvoří a chtějí si věci nejen prohlédnout, ale i osahat. Každé řemeslné odpoledne je i takovým malým řemeslným jarmarkem, kde si můžete zakoupit i mnoho hotových zajímavých výrobků. Každý rok se snažíme přivést i nová řemesla, letošní novinkou bude například ražení mincí, broušení skla, výroba inkoustu a rákosového pera, focení dírkovou kamerou či pletení hraček z orobince.

Pokud rádi tvoříte nebo jen nakupujete zajímavé a originální věci od regionálních výrobců, přijďte se podívat do městského muzea 12. a 13. července a 9. a 10. srpna od 14 do 18 hodin. Na tyto dny se nemusíte předem objednávat a vstup je pro vás zdarma. Prostě jen přijďte zažít tu příjemnou tvořivou atmosféru.

ATELIÉR PAPÍRU, TISKU A KNIHAŘSTVÍ (12. července od 14 do 18 hodin)

• Focení portrétu nebo postavy
  • Focení zátiší s historickými hračkami
  • Černá komora – vyvolávání fotografií, fotogram
  • Camera obscura – focení dírkovou kamerou NOVINKA
  • Kaligrafická dílna – výroba inkoustu z duběnek a rákosových  per NOVINKA
  • Pletení z papíru – zvonky, mísy, tužkovníky
  • Kamenická dílna – opracování kamene
  • Malování na obličej
  • Výroba magnetek nebo špendlíkových placek s autorskými fotografiemi

ATELIÉR KOVU A DRÁTU (13. července  od 14 do 18 hodin)

• Kovářský dílna – amulety, podkůvky, hřebíky…
  • Ražba mincí – jak se dělaly peníze NOVINKA
  • Smaltovací dílna – výroba smaltovaných šperků a lžiček
  • Odlévání kovů – výroba kovových předmětů
  • Drátenické dílny – výroba drátovaných drobností, dekorací a šperků
  • Výroba magnetek nebo špendlíkových placek s obrázky

Každým rokem připravujeme pro děti na první srpnový týden od pondělí do soboty rovněž řemeslný „maraton“. Každý den si děti vyzkouší jiné řemeslo. Letos budeme vyrábět skleněné vitráže, točenou keramiku, keramickou zvonkohru, textilní dárečky, pískovat skleněné předměty a kovat amulety, podkůvky i nožíky. Děti zažijí i dny, kdy se budeme věnovat tajemné svitavské historii, přírodním krásám okolí a starým i digitálním fotografiím.

Přihlásit své děti můžete na celý týden nebo jen jednotlivé dny, zbývá již jen několik posledních volných míst.

Cena: 850 Kč / osoba / den, 4 900 Kč / osoba / týden (6 dní); v ceně je pitný režim, oběd, výrobní materiál, pracovní a ochranné pracovní pomůcky, lektoři. Hotové výrobky si děti odnesou.

Informace: 734 809 565, lektor@muzeum.svitavy.cz

Jitka Olšánová