Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Hledání hvězdy Davidovy

Hledání hvězdy Davidovy

4. 11. 2024

Městské muzeum a galerie ve Svitavách již popatnácté pořádá několikadenní vzdělávací projekt Hledání hvězdy Davidovy, jehož cílem je zvýšit povědomí o židovském (Šoa) a romském holocaustu během druhé světové války a uctít památku obětí rasového pronásledování. Žijeme v době, ve kterém jsou bohužel tato témata stále aktuální, sílící antisemitismus a válka na Blízkém východě jsou toho důkazem. 

Projekt odstartovala říjnová exkurze do Sudetoněmeckého muzea v Mnichově. Mnichov je krásné město se spoustou památek, ale naším hlavním cílem se stala krátkodobá výstava Oskar Schindler – Bonviván a zachránce životů, na které se podílelo také svitavské muzeum. Výstava připomíná 50. výročí úmrtí tohoto svitavského rodáka a k vidění byla pouze od června do konce října.

Další program Hledání hvězdy Davidovy se koná 6. a 7. listopadu 2024. 

Ve středu 6. listopadu uvedeme v divadle Trám monodrama Cikánský boxer, vycházející ze skutečného tragického osudu boxerské hvězdy Johanna Trollmanna, zvaného „Rukeli“, který se stal roku 1933 mistrem Německa. Titul mu byl kvůli jeho romskému původu odebrán. V roce 1944 byl zavražděn v koncentračním táboře v německém Wittenberge. Této role se zhostí herec Filip Teller.

Následující den, 7. listopadu, v městském muzeu proběhne workshop o židovských tradicích a zvycích, který je určen pro deváté ročníky základních škol. Na tento workshop je potřeba se přihlásit předem. V 16 hodin pietně položíme na ulici Purkyňova čp. 39 pět Kamenů zmizelých pro rodinu Arnošta Kleina. Modlitby u pokládání Kamenů zmizelých pronese rabín Židovské obce Brno Štěpán Menaše Kliment, průvodní slovo pronese Radomila Oblouková a o hudební doprovod se postará pěvecký sbor Rakos. V 17:30 se bude konat v Nadaci Josefa Plívy přednáška Radomily Obloukové s názvem Židovské příběhy města Svitavy. Na závěr celého programu vás zveme také do mariánského kostela na náměstí, kde se můžete od 19 hodin zapojit do meditativních Zpěvů z Taizé, které mají formu společné modlitby.

Projekt Hledání hvězdy Davidovy byl finančně podpořen grantem Pardubického kraje.

Monika Němcová


Přehledný program Hledání hvězdy Davidovy:

středa 6. listopadu 

  • 10:15 monodrama Cikánský boxer v divadle Trám, hraje Filip Teller, vstupné 70,- Kč

čtvrtek 7. listopadu 

  • 10:00 workshop pro žáky ZŠ na téma židovských tradic a zvyků
  • 16:00 pietní položení Kamenů zmizelých na ulici Purkyňova, kde žila rodina Kleinova
  • 17:30 přednáška Radomila Obloukové v Nadaci Josefa Plívy s názvem Židovské příběhy města Svitavy
  • 19:00 Zpěvy z Taizé v kostele Navštívení Panny Marie na svitavském náměstí

Kameny zmizelých pro rodinu Kleinovu
Ve Svitavách byly první „Kameny zmizelých“ (Stolpersteine) uloženy v roce 2013; v souvislosti s tímto aktem byly převyprávěny drásající i strhující příběhy svitavských občanů, dosud jich zaznělo dvacet šest. V letošním roce uložíme kameny na Purkyňově ulici čp. 39. Pokloníme se památce rodiny Kleinovy.
Arnošt Klein (nar. 1892), otec rodiny, pocházel z Radiměře; v Německém Brodě se oženil a pak spolu se svou manželkou Emílií (nar. 1899) a dvěma syny, Egonem (nar. 1925) a Pavlem (nar. 1927), se přestěhoval do Svitav.
Kleinova rodina nebyla zámožná, žili v jednopokojovém bytě na Brněnské ulici čp. 4 vedle hotelu Modrá hvězda. Arnošt Klein kupoval a prodával kůže a opravoval boty. Na začátku 30. let se rodina přestěhovala do většího bytu, a to na Purkyňovu ulici čp. 39. V lednu 1938 se manželům Kleinovým narodila (dle svědectví pamětníků) vytoužená dcera. Dostala jméno Eva.
Manželé Kleinovi a jejich děti byli v prosinci roku 1942 deportováni do Terezína, o měsíc později, 23.1. 1943, do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.
Arnošt, Emílie, Egon, Pavel a Eva byli v Osvětimi zavražděni.
Židé říkají: Život zemřelých (umučených) je uložen v životě žijících. Snad zůstane v naší paměti jméno i tragický příběh rodiny Kleinovy!

Radomila Oblouková