Příběhy našich sousedů
Nezisková organizace Post Bellum přišla se zajímavým projektem pro žáky základních škol. Jejich úkolem bylo najít a rozvyprávět pamětníka ze svého okolí, natočit jeho vzpomínky a vytvořit dokument o jeho životě.
Taková aktivita zaujala mj. i některé žáky ze svitavské ZŠ T. G. Masaryka a ti za pedagogického dohledu pana ředitele Jiřího Sehnala navštívili svitavského pamětníka MUDr. Karla Šefrnu. Strávili s ním příjemné tři hodiny, během kterých si vyslechli nejen jeho zajímavé životní příběhy, ale měli možnost nahlédnout pod pokličku jeho loutkařského talentu a obdivovat loutky pro aktuální divadelní představení. Nechyběly písničky a vzpomínky s nimi spojené.
Z nasbíraného materiálu deváťáci vybrali zásadní věci pro připravované video, s jehož realizací jim sice pomáhal pracovník Českého rozhlasu, ale množství získaných informací museli vytřídit a samostatně poskládat žáci sami. Myšárenský tým tvořili žáci 9. A (Anna Haladová, Denisa Kuglerová, Bára Šemberová, Bára Štulpová a Tomáš Mrštný) a jen díky jejich mravenčí práci vznikla poutavá prezentace, krátké loutkové divadlo a hlavně film o Karlu Šefrnovi, který bude představen na veřejné akci určené především milovníkům historie.
V pondělí 22. dubna od 16.00 proběhne v prostorách Ottendorferova domu veřejná prezentace projektu Příběhy našich sousedů, na kterou jste srdečně zváni. Akce potrvá zhruba dvě hodiny a zúčastní se jí sedm týmů se Svitavska a Moravskotřebovska. Na setkání se těší žáci základních škol ze Svitav (T. G. Masaryka a Felberova), Moravské Třebové, Jevíčka, Kunčiny a Hradce nad Svitavou.
Akci zaštiťuje společnost Post Bellum a vzniká za finanční podpory města Svitavy.
Vlasta Holická Kosková, Jiří Sehnal
vložila: Kateřina Kotasová