Komunikace s úředníky pomocí Tiché linky
Počet lidí se ztrátou sluchu stále narůstá, na což upozorňuje Světový den sluchu připadající na 3. března. Pro všechny občany trpící sluchovým postižením může být komplikované vyřídit si potřebné záležitosti na úřadě. Většinou na úřad přichází v doprovodu někoho z rodiny nebo přátel.
Městský úřad Svitavy pro ně nově nabízí ve spolupráci s organizací Tichý svět, o.p.s. Tichou linku, která usnadňuje komunikaci s pracovníky úřadu všem, kdo používají český znakový jazyk nebo dávají přednost psané formě českého jazyka.
Tichá linka umožňuje komunikaci s pracovníky úřadu prostřednictvím online tlumočníka českého znakového jazyka nebo online přepisovatele mluvené řeči (tlumočníci jsou samozřejmě vázáni mlčenlivostí).
Pracovníci městského úřadu byli na používání Tiché linky proškoleni. V případě potřeby si mohou rezervovat tlumočení na předem domluvené schůzky s neslyšícími nebo nedoslýchavými.
Stejně tak mohou neslyšící nebo nedoslýchaví využít tlačítko umístěné dole na webových stránkách města Svitavy a sjednat si pomocí Tiché linky na úřadu schůzku sami.
Používání Tiché linky je zdarma. Více informací o tomto projektu se dozvíte na https://www.tichalinka.cz/
Kateřina Kotasová
Světový den sluchu
Cože? Že si mám dojít na vyšetření sluchu?
„Pečujte o svůj sluch, chcete-li slyšet celý život!” (To hear for life, listen with care.) Tímto heslem by se dala shrnout podstata Světového dne sluchu, který stanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) na 3. března. Tento den by nás měl upozornit na důležitost ochrany sluchu a na význam včasné lékařské prohlídky.
Světová zdravotnická organizace (WHO) také varuje, že počet lidí se ztrátou sluchu narůstá. Velkým nebezpečím jsou osobní audio zařízení, práce v hlučném prostředí, zábavní akce, ale také akustický smog, kterému jsou obyvatelé velkých měst vystaveni prakticky neustále. Důležitou roli hrají i genetické faktory, vrozené vady, onemocnění nebo úraz. Sluch by si měly hlídat především osoby starší 60 let nebo ti, kdo užívají léky poškozující sluch.
„Varovné signály, které upozorňují na možný problém se sluchem, jsou nenápadné. Může jít o zvyšování hlasitosti u rádia či televize nebo pocit, že člověk špatně slyší při hovoru s přáteli, ať už je to naživo či po telefonu. Na místě je v takovém případě konzultace s lékařem a vyšetření tónovou audiometrií,” vysvětluje Mgr. Eva Štípková, vedoucí komunikace Tichého světa.
Mnohé poruchy sluchu jsou dobře odstranitelné a další možnosti řešení jsou dostupné i efektivní. Pokud potřebujete v této věci podpořit nebo se dozvědět více informací, můžete se obrátit na konzultantky a konzultanty Tichého světa.
Sluchové postižení není ničím výjimečným. Podle údajů Evropské federace nedoslýchavých lidí (EFHOH) žije v Evropě okolo 80 milionů lidí (16 % evropské populace), kteří trpí ztrátou sluchu v různé míře. Je tedy s podivem, že sluchadla jsou stále vnímána většinou negativně. Jde však o základní kompenzační pomůcku jako třeba brýle, které jsou pro společnost již naprosto přirozené.
Tereza Pospíšilová, Tichý svět