Rozhovor se starostou na téma Rosnička
Od konce července se kvalita vody v Rosničce zhoršila a platí v ní zákaz koupaní, a to i přes ozdravné procesy. Jak se na situaci dívá starosta města, David Šimek?!
Rosnička je v polovině letních prázdnin na stupni 5? Čekali jste takto špatnou kvalitu vody?
Výsledky kvality vody jsou nyní bohužel znepokojivé. I když jsme s příchodem vysokých letních teplot očekávali nárůst sinic, nepočítali jsme, že se situace vyvine takto intenzivně. Nyní zkoumáme možné příčiny, protože i podle slov pana profesora Maršálka, který dohlíží nad aplikovanými ozdravnými postupy na rybníce, je takovéto skokové navýšení koncentrací živin a organických látek, u fosforečnanů až o 300 %, těžko objasnitelné přírodními procesy v první polovině vegetace.
Naznačujete tedy, že za špatnou kvalitu vody může vnější zásah?
Víme, že se v nádrži v polovině července objevilo vysoké množství fekálií. S těmi „rybník naložil“ tak, jak je mu vlastní. Zpracoval organické látky na minerální, a tak se ve vodě najednou objevil dostatek živin pro řasy a sinice, které se mohly rychle rozmnožit. To se také ukázalo v následujícím měření.
Jak se do Rosničky fekálie dostaly, nyní intenzivně zjišťujeme. Dozvěděli jsme se, že by nárůst mohl být způsoben i vhozením určité hmoty do rybníka. Nevidíme ovšem důvod, proč by někdo záměrně rybník poškozoval. Chceme tedy vyloučit všechny jiné možné varianty, jako je například průsak fekálií z okolních zdrojů.
Budete tedy podávat trestní oznámení?
V případě, že vyloučíme všechny další možnosti, je nasnadě podat trestní oznámení na neznámého pachatele, protože žádné důkazy o výše popsané aktivitě vedoucí ke konkrétní osobě zatím nemáme. To ovšem nastalou situaci neřeší. Primárně se proto soustředíme na nalezení vhodného řešení, které s kvalitou vody pomůže.
Už jste nějaká našli?
Nyní se například sečou vodní rostliny intenzivněji, než se plánovalo. Jsou totiž poničené od přemnožených sinic a ve vodě by napáchaly více škody než užitku. Letos jsme jich sklidili už 127 kubíků. Dále jsme také nedávno aplikovali probiotické bakterie.
Mají ryby dostatek kyslíku? Nebude se opakovat situace z léta 2018?
V rybníce je zatím kyslíku dostatek. V roce 2018 byl problém s vysokou teplotou vody, která naštěstí letos zatím nedosahuje stejných výšin. Tento týden přišlo mírné ochlazení, takže v této věci zůstávám optimistický. Každopádně s čistým svědomím mohu říci, že pro rybník děláme maximum.
Jak to tedy je se zavedenými opatřeními, fungují, nebo ne?
Kvalita vody byla jedním z cílů, které jsme si dali. Bohužel letos rybník v tomto směru není v kondici. Je třeba si ale uvědomit, že se pořád jedná o přírodu a ve hře je mnoho faktorů. Od roku 2019, kdy byla opatření zavedena, bylo v Rosničce zakázáno koupání pouze po část léta 2020. Tehdy se vinou srážek dostalo do rybníka velké množství půdy z okolních polí a během měsíce se podařilo vylepšit kvalitu vody, ještě na začátku srpna, na stupeň 3. Pokud se podívám více do historie, od roku 2014 byl přitom do té doby každé léto v Rosničce kvůli špatné kvalitě vody zákaz koupání. Tzn., že z dlouhodobého hlediska je vidět i zlepšení v tomto směru.
Dalším cílem bylo snížení množství sedimentů. Podle měření, které prováděl na podzim pan profesor, máme prokazatelný úbytek bahna v rybníce o zhruba 40 % a za mne je to jasný důkaz toho, že opatření fungují. I když mě samozřejmě mrzí, že není možné nyní rybník využít ke koupání, do areálu Brandu míří lidé za relaxací i tak. Třeba na Sváťovu zážitkovou cestu.
Ptala se: Kateřina Kotasová